piątek, 27 stycznia 2023

Kto nie może pracować w nadgodzinach

Zgodnie z art. 151 § 1 kp (Kodeks Pracy) praca wykonywana przez pracownika ponad obowiązujące go normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, oznacza pracę w godzinach nadliczbowych.

Brak sprzeciwu przełożonego na wykonywanie w jego obecności przez pracownika obowiązków może być zakwalifikowany jako polecenie świadczenia pracy w godzinach nadliczbowych ( charakter dorozumiany). Pracownicy (niebędący ustawowo zwolnieni z obowiązku pracy w nadgodzinach) z reguły nie mogą odmówić wykonywania takiej pracy. 

Istnieją okoliczności, które mogą usprawiedliwiać powyższe działanie. Na taki przypadek zwrócono uwagę w wyroku SN z 29 czerwca 2000 roku (sygn. akt I PKN 718/99, OSNAPiUS 2002, Nr 1, poz. 12). Skład orzekający uznał, że w wyjątkowych okolicznościach odmowę pracy nadliczbowej może uzasadniać brak bezpiecznych warunków pracy oraz bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia samego pracownika, a także innych osób.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz